TYB'NİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU

TYB'NİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU

TYB'NİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU ÖRNEK NİTELİĞİNDEYDİ Melâhat Ürkmezmelahat.urkmez@haberk.com Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Konya Şubesi, imkansızlıklar...

A+A-

TYB'NİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU
ÖRNEK NİTELİĞİNDEYDİ
Melâhat Ürkmez
melahat.urkmez@haberk.com
Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Konya Şubesi, imkansızlıklar içinde imkanlar oluşturarak varlığını sürdüren bir şube. 12 Ocak 2008 Cumartesi günü Ticaret Odası Konferans Salonu'nda, 7. Olağan Genel Kurulu toplantısını yaptı. Öncelikle belirtmek isterim ki, TYB Konya Şubesi'nin başarılarını en şeffaf dile getirebilecek kişi, TYB Genel Başkanı Doç.Dr. Hicabi Kırlangıç olabilirdi ancak. Sayın Kırlangıç, "TYB Konya Şubesi'ni kıskandığımı belirtmek zorundayım. İmrenilecek faaliyetler yapıldığını söyleyebilirim" derken, Konya'nın potansiyel olarak ne denli bir değere sahip olduğunu dile getirerek, Konya Şubesi'nin faaliyetler konusunda Genel Merkezi bile geçtiğini ifade etti.
Maddi bir beklenti içinde olmadan, taşın altına, ellerini ve gönüllerini koyarak özveride bulunan özellikle TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu'nu, Ümit Savaş Taşkesen ve üyeleri kutlamalıyız. Toplantı boyunca hiç ismi geçmeyen ancak çok emek verdiğini bildiğim TYB Konya Şubesi'nin her türlü çalışmalarında koşturan elemanı, Şaban Özdemir'e de teşekkür etmeliyiz.
Konya'mızda bini aşan dernek var. Ancak kulaklarımıza ve gözlerimize yansıyan, Konya'nın kültür nabzını tutan, hiçbir karşılık beklemeden faaliyetlerini sürekli, seviyeli ve düzenli devam ettiren Aydınlar Ocağı(Dr.Mustafa Güçlü başkanlığında) ve TYB Konya Şubesi'dir diyebiliriz. Ama gönül istiyor ki, her birisi yüz-iki yüz kişiye değil de binlerce kişiye hitap etsin. Belki de bu isteğimize Sayın Sami Güçlü'nün Genel Kurul'da yaptığı konuşması cevap niteliği taşıyabilir, "Düşünce büyük kalabalıkların işi değildir, olamaz da... Dar bir çerçevededir..."
Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı'nın o güzel konuşmasına da değinmeden geçemeyeceğim. Sayın Kabakçı, "...bugüne kadar çok çeşitli mesleklerde ve ortamlarda bulundum. Önemli olan mekan değil, bulunduğunuz o mekanda gereken işi yapmaktır. Bugüne kadar kaleme bulaşmış bir ürünü ortaya koymuş herkesin önünde önümü iliklemeyi görev bildim" diyerek, yazarların değişik kıyafetleri olmasını ve sokakta onlara saygı gösterilmesi gerektiğini söyleyerek "Cennet Kuşu" isimli çok ilginç bir hikaye ve öğretmenlik yaptığı yılların bir anısıyla sözlerini bitirdi. (Belki yanlış anlamış olabilirsiniz, Sayın Kabakçı'nın "Cennet Kuşu" diye tabir ettiği, yazarlar değil, televizyon ve getirisi tahribatlardır)
Köşe yazımın, basmakalıp bir "Basın Makalesi" olarak sizi sıkmasını istemediğim için ilk paragraflarda protokolden bahsetmedim. Bana göre öncelikli dikkat çeken noktaları, siz sevgili okuyucularımla paylaşmak istedim. Şimdi katılımları vermek istiyorum. Telgrafla kutlayanlar arasında Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve önemli isimler vardı. Bizzat gelerek onur verenler ise, TYB Genel Başkanı Doç.Dr.Hicabi Kırlangıç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, AK Parti'nin 6 milletvekili (Sami Güçlü, Mustafa Kabakçı, Orhan Erdem, Hüsnü Tuna, Ahmet Büyükakkaşlar, Ali Öztürk) İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Abdüssettar Yarar, STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay, Sun TV. Genel Müdürü M.Emin Parlaktürk, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar, Kulu Belediye Başkanı Dr.Ahmet Yıldız, Genel Merkez TYB'den İbrahim Ulvi Yavuz, İl Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş, SSK İl Müdürü Muhsin Ertekin, DSP İl Başkanı Betül Öncü, KTO Meclis Başkanı Seyit Karaca ve birçok önemli isim.
Kurul Toplantısı'na katılan çok sayıda akademisyenlerden, Prof.Dr.Saim Sakaoğlu, Prof.Dr.Haşim Karpuz, Doç.Dr.Hasan Özönder. Prof.Dr.Mehmet Tekin ve ismini buraya sığdıramayacağım değerli bilim adamları, yazarlar ve gazeteciler katıldılar.
Ayrıca, Başkan Ahmet Köseoğlu, TYB Konya şubesi olarak tamamladıkları Kültürel Faaliyetler Takvimi'nden ve 127 üyesine şükranlarını sunduğundan bahsetmenin yanısıra, kendilerine yardımda bulunan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan'a, KTO Başkanı Hüseyin Üzülmez'e, KOSKİ Genel Müdürü'ne, İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa'ya ve basın kuruluşlarına TYB'ye olan desteklerinden dolayı teşekkür etti.
TYB'nin Konya kültürel hayatına sağladığı katkı trendini daha da yükselterek, çemberini genişletmesini ve Genel Kurul'un hayırlı hizmetlere vesile olması dileriz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.