Dört yeni kitap

Dört yeni kitap

Kültür dünyamız, hepsi birbirinden güzel dört yeni kitap daha kazandı. İki önemli kitapta, fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımız A. Kuş, F. Şimşek...

A+A-

Kültür dünyamız, hepsi birbirinden güzel dört yeni kitap daha kazandı. İki önemli kitapta, fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımız A. Kuş, F. Şimşek ve İ. Dıvarcı'nın imzaları var.

RUMELİ'DE OSMANLI MİRASI

İlhan S. Ergelen bir kültür-sanat dostu. Haznedaroğlu İnşaat Grubunun sahibi. Fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımız A. Kuş, F. Şimşek ve İ. Dıvarcı'nın önceki örnek çalışmalarını gördükten sonra, arkadaşlarımıza Rumeli'deki Osmanlı eserlerinin fotoğraflarını çekerek büyük bir albümde toplamayı öneriyor. Arkadaşlarımız gidip çekiyorlar ve sonuçta Prof. Dr. Haşim Karpuz'un danışmanlığında güzel bir eser ortaya çıkıyor. Büyük boy 248 sahifelik kitapta 288 Osmanlı eserinin fotoğrafı yer alıyor.

Haznedaroğlu İnşaat Grubunun bu girişiminin şehrimizdeki büyük firmalara örnek olmasını dilerim.

MERAM KİTABI

Mevlana-Konevi-Meram

Meram Belediyesi Konevi Araştırmaları merkezinin bu üçüncü kitabının fotoğrafları da yukarda sözünü ettiğim sanatçı arkadaşlara ait. Tasarımını Ahmet Efenin yaptığı kitabın editörleri ise Prof. Dr. Dilaver Gürer ve Bekir Şahin.

Büyük boy 270 sahife olan kitabın sonunda A. Kuş'un bir Meram bibliyoğrafyası var. Meram üzerine yazılmış kitaplar, tezler ve makalelerin verildiği bibliyoğrafya Meram üzerine araştırma yapacaklar için güzel bir kılavuz.

KONYA'DA KÜLTÜR VE MEDENİYET

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, genel merkezi bile kıskandıracak etkinliklere imza atıyor ve "söz uçar yazı kalır" anlayışından yola çıkarak etkinliklere kitaplaştırıyor. Bu şubenin 5. kitabı.

Ümit S. Taşkesen'in editörlüğünde hazırlanan kitapta şubenin 2004-2005 yıllarında yapılan konuşmaların metinleri yer alıyor.

KONYA KİTABI X. Özel sayı

Konya Ticaret Odası, aylık olarak yayınlanan İpek Yolu Dergisinin yanı sıra her yıl birde özel sayı yapıyor.

Bu yıl yapılan onuncusu yayınlanan Konya Kitabı, KTO ve Selçuk Üniversitesi tarafından düzenlenen Prof. Dr. Rüçhan Arık ve Prof. Dr. M. Olmuş Arık'a armağan edilen "Uluslar arası Türk Sanatı ve Arkeoloji Sempozyumu" bildirilerinden oluşmuş.

59 Makale ve 788 sahifeden oluşan kitabın editörleri Prof. Dr. Haşim Karpuz ve Osman Eravşar.

Kitabın sonunda ise Mustafa Akgöl ilk dokuz sayının indeksini vermiş.

Siz bu yazıyı okurken ben, yüzlerce yazarın katılacağı, yüzlerce etkinliğin yapılacağı Adana 1. kitap fuarında olacağım. Bir şehrin kültürüne önemli katkılar yapacağına inandığım kitap fuarını biz Konya'lılar devam ettiremedik. Umarım Adana devam ettirir.

Memleket

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.