URFA VE BURSA KONYA'DA BULUŞTU

URFA VE BURSA KONYA'DA BULUŞTU

Karatay Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Urfa - Konya - Bursa Buluşması ve Mevlâna Şiir Akşamı çerçevesinde...

A+A-

Karatay Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Urfa - Konya - Bursa Buluşması ve Mevlâna Şiir Akşamı çerçevesinde düzenlenen program için Urfa ve Bursa'dan Konya'ya gelen gazeteci, yazar ve şairler şehrin tarihî mekânlarını gezdi.
Karatay Belediyesinin katkıları ve Türkiye Yazarlar Birliğinin öncülüğünde düzenlenen ve bu yıl ikincisinin gerçekleştirileceği Mevlâna Şiir Akşamı etkinliği için Bursa ve Urfa'dan birçok yazar, gazeteci ve şair şehrin tarihî ve kültürel mekânlarını gezdi. Sanat tarihi uzmanı Prof. Dr. Haşim Karpuz ve Hacer Kara'nın rehberlik ettiği gezide katılımcılara Konya'nın kültürel değerlerinin simgesi konumundaki mekânlar tanıtıldı.
Urfa ve Bursa'dan yaklaşık kırk beş kişilik bir grup hâlinde gelen kültür ve sanat adamları Alaeddin Camisi, Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Sahip Ata Camisi ve Hanigâhı, Sırçalı Medrese ile Darulhuffazı ziyaret ederek bu konuda detaylı bilgiler aldılar. Bol bol fotoğraf çektiren grup Konya'nın tarihî ve kültürel zenginlikleri ile sosyal gelişmişliğine hayran kaldılar. Özellikle Karatay Belediyesinin kendilerini ağırlayarak gösterdiği teveccühten ve Karatay Belediyesinin kültür ve sanat adamlarına verdiği değerden memnun kalan misafirler Konya'nın her yönden gelişmiş olduğuna dikkât çektiler. Daha sonra Meram Tavus Baba Cami ve türbesini ziyaret eden misafirler Aydınçavuş Seyir Terası'ndan Konya'yı seyrettiler.
Bursa ve Urfa'dan gelen şair ve yazarlar Türkiye Yazarlar Birliği Konya Evindeki fotoğraf sergisinin açılışına katıldılar. Bursa ve Urfa fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışına Konya milletvekillerinden Sami Güçlü ve Mustafa Kabakçı, TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü, TYB Bursa Şubesi Başkanı Fatih Birgül, TYB Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Emiroğlu, Sakatlar Derneği Konya Şubesi Başkanı Ahmet Mıhçı; Urfa, Bursa ve Konyalı şair, yazar ve gazeteciler katıldı.
Cumartesi saat 18,30'da İnşaat Mühendisleri Odası konferans salonunda Bursa Ulu Cami konulu bir program icra edildi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli'nin dia gösterimi eşliğinde sunduğu konuşmaya yoğun ilgi gösterildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.