MEVLÂNA ŞİİR ŞÖLENİ YAPILDI

MEVLÂNA ŞİİR ŞÖLENİ YAPILDI

Karatay Belediyesi ile TYB Konya Şubesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği 2. Mevlâna Şiir Şöleni Mevlâna Gül Bahçesi'nde yapıldı.Karatay Belediyesi ile...

A+A-

Karatay Belediyesi ile TYB Konya Şubesi'nin ortaklaşa gerçekleştirdiği 2. Mevlâna Şiir Şöleni Mevlâna Gül Bahçesi'nde yapıldı.
Karatay Belediyesi ile TYB Konya Şubesinin tertip ettiği ve ilki geçen yıl yapılan Mevlâna Şiir Şöleni Mevlâna Müze ve Türbesi'nin gölgesinde Pazar akşamı saat 20.30'da gerçekleştirildi. Mevlâna Şiir Şöleni için Urfa ve Bursa'dan gelen ve Urfa-Konya-Bursa buluşmasını gerçekleştiren yazar, şair ve gazetecilerden oluşan yaklaşık kırk beş kişilik heyet Cumartesi ve Pazar günü Konya'nın tarihi mekânlarını rehberler eşliğinde ziyaret ederek bilgiler aldı. Geçmişte önemli bir yeri olan son yıllarda çeşitli restorasyonlarla gündeme gelen Sille bölgesinde gezi ve incelemelerde bulunana heyete Mevlâna Müzesi Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı ve Uzman Hacer Kara geniş bilgiler verdi. Anadolu'nun ilk kiliselerinde olan Aya Elena Kilisesini ziyaret eden heyet daha sonra sırasıyla şehir merkezindeki Sarettin Konevi Cami ve Türbesi, İplikçi Camisi ve Aziziye Camisi'ni ziyaret etti. Konya'ya hayran kalan şair, gazeteci ve yazarlardan oluşan heyet bol bol fotoğraf çektirdi. Urfa, Bursa ve Konyalı sanat ve kültür adamlarından oluşan heyet daha sonra Mevlâna Müze ve Türbesini ziyaret ederek Müze Müdür Yardımcısı Naci Bakırcı'dan geniş bilgiler aldı.
ŞÖLENE İLGİ BÜYÜKTÜ
Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı İstiklâl Harbi Şehitliği'ni de ziyaret eden yazar ve şairler daha sonra Mevlâna Gül Bahçesi'ne geçtiler. Saat 21'de başlayan Mevlâna Şiir Şöleni'ne AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Memiş Kütükçü, Karatay Belediyesi Başkan Vekili Ömer Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Tomris Çetinel, TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB Bursa Şube Başkanı Fatih Birgül, TYB Urfa Şube Başkanı İbrahim Emiroğlu, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü, Eğitim-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Latif Selvi, gazeteciler, yazarlar, şairler ve seçkin bir dinleyici topluluğu katıldı.
İlk olarak kürsüye gelen TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, "Her zaman hayal ettiğimiz ve büyük şair Hz. Pir'in gölgesinde gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz Mevlâna Şiir Şöleni için bize her türlü katkıyı sağlayan Karatay Belediyesi'ne ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim" dedi. TYB Urfa Şube Başkanı İbrahim Emiroğlu da konuşmasında Hz. İbrahim'in makamı Urfa'dan Mevlâna diyarı Konya'ya geldiklerini belirterek bundan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. TYB Bursa Şube Başkanı Fatih Birgül de yaptığı konuşmada Emir Sultan ve Üftade Hazretlerinden Konya'ya selam getirdiklerini ve bu tür kültürel kaynaşmaların devamını dilediklerini belirtti.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da konuşmasında, bu buluşmanın önemine işaret etti. Çıpan, "Şeyh Galip'in dolaştığı bu mekânda Bursa'dan, Şanlıurfa'dan ve Konya'dan şairlerimizin şiirlerini seslendirmelerinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Programa emeği geçen Karatay Belediyesi'ni ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'ni tebrik ediyorum" diye konuştu. Karatay Belediye Başkan Vekili Ömer Gül de yaptığı konuşmada belediye faaliyetlerinin sadece yol, su gibi fiziki sahadan ibaret olmadığını kültürel anlamda da büyük projelere imza attıklarını ve bu tür etkinliklere her türlü yardımı sağlayacaklarını belirtti. Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükçü de büyük şair Hz. Mevlâna'nın gölgesinde şiir şöleni yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. Daha sonra kürsüye gelen Konya Milletvekili Sami Güçlü de bu tür organizasyonların artarak devam etmesini dilediklerini ifade etti.
Konyalı şairlerin yanında Urfa ve Bursa'dan gelen konuk şairler sırasıyla kendi şiirlerini seslendirdiler. Şölene şu şairler katıldı: Ahmet Efe, İhsan Deniz, Cevat Akkanat, M. Faruk Habiboğlu, Mehmet Solak, S. Ahmet Kaya, Mustafa Muharrem Tüfekçi, Mehmet Kurtoğlu, Necdet Karasevda, Vural Kaya, M. Ali Köseoğlu, Eyyüp Azlal, Akif Kuruçay, Atilla Yaramış. Dinleyicilerin duygusal anlar yaşadığı şölen gecenin ilerleyen saatlerinde sonra erdi. Şairler, bir sonraki seneye tekrar buluşmak ümidiyle ayrıldılar.

Memleket


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.