YAZARLAR BİRLİĞİ'NDE SOSYOLOJİ VE DİN KONUŞULDU

YAZARLAR BİRLİĞİ'NDE SOSYOLOJİ VE DİN KONUŞULDU

TYB Konya Şubesi sene başında ilan ettiği kültürel takvime bağlı olarak sürdürdüğü havuz başı sohbetlerine olanca hızıyla devam ediyor. Havuz başı...

A+A-

TYB Konya Şubesi sene başında ilan ettiği kültürel takvime bağlı olarak sürdürdüğü havuz başı sohbetlerine olanca hızıyla devam ediyor. Havuz başı sohbetlerine bu hafta, eserleriyle entelektüel hayatımıza ışık tutan, sosyolojik çalışmalarıyla ülkemizin bugünü hakkında önemli bulgular ortaya koyan Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Necdet Subaşı konuk oldu.
"Sosyoloji ve Din" başlıklı konuşmasına Türkiye'de sosyoloji ve din arasındaki ilişkinin her zaman gerilimli olduğunu söyleyerek başlayan Subaşı, sekülerleşmekte olan modern dünyada sosyolojinin, kadim dünyada dinin üstlendiği, dünyayı ve hayatı anlamlandırma ve açıklama rolünü üstlenmekte olduğunu, hayatı açıklamaya çalışan bir bilgi sitemi, bir disiplin olarak bugün itibariyle dinin yerini almaya başladığını kaydetti.
"Biz din aracılığıyla sahip olduğumuz her şeyi değerlendirir ve dünyaya bir anlam veririz. Sosyoloji bu imkanı dinin elinden almıştır. Modernlikle birlikte bizim zihinsel kavram haritamızın tamamen değiştiğini söylemek lazım. Bu yeni kavram haritasını sosyoloji kurmaktadır" diyen Necdet Subaşı, dini sosyolojinin bir konusu yapan anlayışın Türkiye'de halen devam etmekte olan dini yaşayışa anlam vermekte zorlandıklarına vurgu yaptı. Subaşı; dini geleneklerin ve bir takım dini sembollerin halen toplumsal yaşamda görünür olmasının bir takım sosyologları şaşırttığını ve "Nasıl oluyor da Türkiye'de din hala var olabiliyor?" düşüncesine sahip olmalarına neden olduğunu belirtti.
TYB Konya Evinin bahçesinde gerçekleştirilen toplantıya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, İl Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş, Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, Öğ-Der Konya Şubesi Başkanı Kasım Yazıcı, akademisyenler, öğretim üyeleri, şair, yazar ve gazetecilerin yanı sıra oldukça kalabalık bir dinleyici topluluğu katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.