YAZARLAR KARAMAN'DAYDI

YAZARLAR KARAMAN'DAYDI

TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Karaman Valisi ve yeni seçilen Belediye Başkanı ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörünü ziyaret etti.TYB...

A+A-

TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Karaman Valisi ve yeni seçilen Belediye Başkanı ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörünü ziyaret etti.
TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Köseoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Karaman Valisi Fatih Şahin, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen'i ayrı ayrı makamlarında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi ve görüş alışverişinde bulundu.
TYB Konya Şubesi heyeti öncelikle Karaman Valisi Fatih Şahin'i makamında ziyaret etti. TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB Konya Şubesi olarak Karaman'ı her zaman önemsediklerini ifade ederek bu kapsamda daha önceki tarihlerde de Karaman'a geziler düzenlediklerini ve bunları yazıya geçirdiklerini söyledi. Köseoğlu, Karaman'da bulunmaktan son derece bahtiyar olduklarını belirterek Konya ve Karaman'ın kültürüne her zaman hizmet etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.
TYB Konya Şubesinin bu ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Fatih Şahin, Karaman ile Konya'nın ayrılmaz iki bütün olduğunu belirterek bu iki güzel şehrin tarihte ve bugün de iki kardeş olduğunu ifade etti. Vali Şahin sözlerine şöyle devam etti: "Konya ile Karaman'ın geçmişte olduğu gibi günümüzde de birlikteliği devam etmektedir. Kalkınma ajansında bile birlikte yer almışlardır. Valilik olarak Karaman'da birçok tarihî ve kültürel değeri olan eserlerin restore edilmesini sağladık. Ama ne yazık ki geçmiş dönemlerde Karaman'daki birçok tarihî yapı yıkılmış. Bu durum maalesef sadece Karaman'ın bir kaderi değil Konya'nın ve hatta bütün Türkiye'nin ortak talihsizliğidir. Son yıllarda ise tarihî eserlere sahip çıkma noktasında gerekenler yapılmaktadır. Biz de Karaman'da bu konuda çok ciddi faaliyetlerde bulunduk. Karaman'ın kültürel mirasına bütün gücümüzle sahip çıkıyoruz." dedi. Vali Şahin, TYB Konya Şubesi'nin kültürel çalışmalarından duyduğu memnuniyeti de ifade ederek Konya ve Karaman'ın ortak kültürünün lehine olan her konuda işbirliğine hazır olduklarını sözlerine ekledi.
TYB Konya Şubesi heyeti Vali Fatih Şahin'e TYB'nin yayınlarından oluşan çeşitli kitapları hediye olarak takdim etti. Vali Fatih Şahin de misafirlerine Karaman Valiliğince yayınlanan üç ciltlik "Karaman Temettü'ât Defterleri"ni hediye etti.
TYB Konya Şubesi heyeti daha sonra Karaman Belediye Başkanlığına seçilen ve Konya'nın yakinen tanıdığı yazar, şair Kamil Uğurlu'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. TYB Konya heyetini büyük bir memnuniyetle karşılayan Başkan Kamil Uğurlu bu ziyaretten ziyadesiyle mutlu olduğunu ifade etti. TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, Kamil Uğurlu'nun Karaman ve Konya'da çok sevilen ve sayılan bir müstesna insan olduğunu ifade ederek bundan böyle Karaman'da büyük değişimlerin yaşanacağını, Karaman'ın kültürel konularda olduğu kadar fiziki alanda da büyük başarılara imza atacağı ifade etti.
TYB' nin bir üyesi olmaktan her zaman şeref duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Başkan Kamil Uğurlu, Karaman Belediye Başkanlığı görevine seçildikten sonra ilk iş olarak encümen üyeleri ile birlikte hizmet ve dürüstlük için yemin ettiklerini ve bu yemin metninin belediye binası başta olmak üzere şehir merkezine de astıklarını belirtti. Uğurlu sözlerine şöyle devam etti: "Karaman'da inşallah çok büyük hizmetler yapacağız. Çalışmalarımızın yüzde altmışı kültürel konularda olacak. İmar konusunda asla taviz vermeyeceğiz. Karamanda bir tek dilencinin kalmaması için "Müslüman Dilendirilmez Vakfı"nı kuracağız. Ayrıca ihtiyar insanların buluşup çay, kahve içebileceği, sohbet edebilecekleri "Allah Kerim Yeri" yapacağız. Bu şekilde Osmanlının bir güzel âdetini devam ettirmiş olacağız. Daha önceki dönemlerde "Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma" etkinlikleri için çok büyük israflar yapıldı. Biz bundan böyle bu israfa son vererek Dil Bayramı'nı bağımsız olarak kutlayacağız. Dolayısıyla bu bayram için sadece Karaman'da tanıtım yapacağız. Ayrıca "Yunus Emre'yi Anma" etkinliği tertip edeceğiz. Bu tür anma ve kutlama faaliyetlerinde Başbakanımızın da tavsiyeleriyle israftan sakınacağız. Ayrıca arabesk tarzdaki kutlamalara ve anma programlarına son vererek daha faydalı ve bilimsel etkinlikler gerçekleştireceğiz." dedi. Karaman için bütün yürekleriyle çalışacaklarını ifade eden Başkan Uğurlu TYB Konya Şubesi'nin kültürel konularda Konya'nın yüz akı olduğunu ifade ederek TYB Konya heyetine teşekkür etti. TYB Konya Şubesi de Kamil Uğurlu'ya çeşitli kitaplar hediye etti.
TYB Konya Şubesi heyeti daha sonra yeni kurulan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen'i makamında ziyaret etti. Rektör Sabri Gökmen'e hayırlı olsun temennisinde bulunan TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, üniversitenin Karaman'a çok büyük hizmetler sunacağını ifade ederek Prof Dr. Sabri Gökmen'e çalışmalarında başarılar diledi. Rektör Prof. Dr. Sabri Gökmen ise TYB Konya Şubesinin bu ziyaretinden son derece memnun olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak öncelikle liyakate önem veriyoruz. Karaman için, Konya için ve bütün Türkiye için çok önemli projelerimiz var. Bu noktada eğitim alanında büyük başarılara imza atacağız. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesini eğitim için cazibe merkezi hâline getireceğiz. Kültür ve sanata son derece önem veriyoruz. Bu noktada sizlerle işbirliğine hazırız." dedi. TYB Konya Şubesi heyeti Rektör Sabri Gökmen'e birlik tarafından çıkarılmış kitapları hediye olarak sundu. Ziyaret heyetinde Prof. Dr. Haşim Karpuz, Doç. Dr. Mustafa Demirci, Dr. Bekir Biçer, Mustafa Durdu, Bekir Şahin, Dr. Muammer Ulutürk ve Zeki Oğuz da hazır bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.