"Aşk gelince akıl durur."

"Aşk gelince akıl durur."

Çıpan, TYB'de şiir ve musiki geleneğimizi anlattı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, geçtiğimiz cumartesi günü TYB Konya...

A+A-

Çıpan, TYB'de şiir ve musiki geleneğimizi anlattı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, geçtiğimiz cumartesi günü TYB Konya Şubesi bahçesine sığmayan kalabalığa "Türk Şiir ve Musiki Geleneği"ni anlattı.
Çıpan'ın sunumuna, S. Ü. Türk Musikisi Konservatuarından öğrencileri olan saz sanatçıları Nuri Parmaksız, Emrah Tuncel, Gökhan Algan, Mithat Çömlekçi ve sesiyle Emsal Çevik eşlik ederek Türk klasik ve halk musikisinin birbirinden güzel örneklerinin icrasıyla katkıda bulundular.
Konuşmasında aşk ve edeb'i öne çıkaran Çıpan, bu temaları şiirlerinde işleyen Türk edebiyatının seçkin şairlerinden mısralar okuyup bunları yorumladı.
Edepte akl-ı selîm, zevk-i selîm ve kalb-i selîmin önemine vurgu yapan Çıpan, şair Osmanlı sultanlarından III. Selim'i büyük yapan unsurun sağ yanına Şeyh Galib'i, sol yanına Hammamîzade İsmail Dede Efendiyi almasıdır, diyerek günümüz idarecilerinin de kültürel ve sanatsal çalışmalara verdikleri değer nispetinde kendilerini unutulmaz kılacaklarını ifade etti.
Aşk'ın insanı olgunlaştıran bir ateş olduğunu belirten Çıpan, ancak bu aşk; Ayşe'ye, Fatma'ya duyulan değil, Leylâ'da başlayıp Mevlâ'da nihayetlenendir, dedi.
TYB bahçesindeki sazlı, sözlü ve şiirli sohbete Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen'in yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, akademisyenler, TYB üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.