Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi

Duran ÇETİN Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi 2008-01-16 12:09:00 Bundan önceki zamanlarda da ifade ettiğim gibi sivil toplum kuruluşlarının önemi...

A+A-

Duran ÇETİN
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi
2008-01-16 12:09:00
Bundan önceki zamanlarda da ifade ettiğim gibi sivil toplum kuruluşlarının önemi aşikâre olarak ortada iken tekraren bahsetmek biraz sıkıcı olacak gibi.
Konya'da sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri ve etkinlikleri belki de Türkiye'de en önde gidenleridir. Birçok faaliyetleri Türkiye genelinde hatta yurt dışında ses getirecek çaptadır. Bunu söylerken sevincimi de sizlerle paylaşıyorum. Zaten değil mi ki, bu geleneksel yapımız Osmanlı döneminin bizlere hatırasıdır. Vakıf geleneğidir bir manada. Belki de İslami anlayışın bir yansımasıdır. Ta ki hurma bahçesinin vakfına isnat ettirilebilir.
Bir şekilde yer etmiş bu gelenek günümüzde boy verip dallanmıştır. İyi ki de böyle olmuştur. Nice kimsesizlere, nice yoksullara, nice birlikteliklere, nice hayırlı işlere ön ayak olmuştur.
Bu alan o kadar geniş ki, ekmek dağıtımından, kuşları korumaya, insanlara yardım planlaması yapmaktan kültür sanat edebiyata, ekonomik faaliyetlerden sendikalaşmaya, eğitimden aşevlerine kadar 65 tane sivil toplum kuruluşu...
Bunların hep birlikte hareket etmesini sağlayan sivil toplum kuruluşları icra heyeti çalışmalarını devam ettiriyor. Sivil toplum kuruluşları icra heyeti başkanı Latif Selvi aynı zamanda büyük bir kuruluş olan Eğitim Bir Sen Konya şube başkanlığını da yapıyor, sürekli çalışmalarda bulunuyor. Nerde hayırlı bir iş varsa/olacaksa orada biz olacağız, olmalıyız düsturuyla çalışıyor. Kendisine başarılar diliyorum. Onların başarısı, faaliyeti milletin çalışması ve başarısı olacaktır elbette.
Konya'da kültür sanat edebiyat denilince akla ilk gelen kuruluş, sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Türkiye Yazarlar Birliğidir muhakkak. Yıl boyunca yapılan, ardı arkası gelmeyen faaliyetler, yazar, şair, fikir ve düşünce adamı, akademisyen, gazeteci, okuyan ve yazan insanların buluştuğu noktadır Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi.
Nice faaliyetlere imza atmıştır ki, genel merkezin yapmadıklarını yapmıştır bununla. Bunu da TYB Genel Başkanı Doç Dr Hicabi Kırlangıç, Konya'da çok güzel faaliyetlerin yapıldığını belirterek, "Türkiye Yazarlar Birliği 30. yılını geride bıraktı. Bu 30 yıl içinde Türkiye'nin kültür hayatına katkı sağladı. Kültür sorunlarına çözümler arandı. Türkiye genelinde toplam 8 şubemiz var. Bu şubelerin büyük bir bölümü gerçekten çok iyi faaliyetlere imza atıyor. Ama bunların arasında Konya'nın ayrı bir önemi var, genel merkez olarak kıskanıyoruz dedikten sonra genel merkezin Konya'ya taşınması esprisini de yaptı. Bu elbette önemsenecek sevinilecek bir durum.
Bu Konya için başlangıç olmalıdır. Öykü günleri devam etmeli, roman günleri takip etmeli, şiir de ses getirmelidir yaptığı faaliyetlerle. Konya'da bu kapasite var, Konya'da bu güç var, Konya'da bunu yapacak gerçekleştirecek beyinler var.
Ayrıca Konya Şubesinin 7. Olağan Genel Kuruluna gösterilen yoğun ilgi bu beklentilerin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyan apaçık bir görüntüdür. Milletvekilleri, akademisyenler, bürokratlar, yöneticiler...
Geçen senlerde yapılan faaliyetleri müteaddit zamanlarda dile getirdiğim için burada tekrar yazmayacağım.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi bütün bu çalışmalarını artırarak devam edecektir. Kitaplaştırma çalışmalarını sürdürecektir. Gezip, görüp yazmaya, tarihe kayıt düşmeye devam edecektir umudundayım.
Bu çalışmaların temelinde var olan, organizasyonunda başarılı bir performans gösteren isim elbette başkan Ahmet Köseoğlu'dur. Göz kamaştıran bu çalışmalarının süreceğinin sinyallerini 7. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmalarından çıkarmak mümkün.
Genel kurul sonunda yeniden başkanlığa seçilen Ahmet Köseoğlu'nu tebrik ediyorum. Genel merkezin bile kıskanacağı çalışmalarının devam edeceğine inanıyorum. Kendisinin şahsında yönetim kuruluna seçilen arkadaşlarıma ve Konya'nın nadide kuruluşu Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'ne başarılar diliyorum.

Hakimiyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.