TYB KONYA'DA ARAŞTIRMACI İHTİYACI KONUŞULDU

TYB KONYA'DA ARAŞTIRMACI İHTİYACI KONUŞULDU

Prof. Dr. Şaban Çalış: "Bir araştırmacı önce Tecessüs sahibi, Tetkikçi, Tenkitci ve Terkibci olmalıdır." TYB Konya şubesi tarafından İl Halk...

A+A-

Prof. Dr. Şaban Çalış: "Bir araştırmacı önce Tecessüs sahibi, Tetkikçi, Tenkitci ve Terkibci olmalıdır."

TYB Konya şubesi tarafından İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda düzenlenen konferansta eski YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Çalış, "Konya'nın Araştırmacı İhtiyacı" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Araştırmacının özelliklerini 4T formülü ile özetleyen Çalış; "Bir araştırmacı önce Tecessüs sahibi, Tetkikçi, Tenkitci ve Terkibci olmalıdır." dedi.

Dünya ülkelerinin Ar-Ge'ye ayırdığı bütçeyle bilim, teknoloji, zenginlik, yenilikçilik ve ihracaat rakamlarına dikkat çeken Prof. Dr. Şaban Çalış, Türkiye'nin birçok alanda dünya sıralamasında 17 ilâ 20. Sıralar arasında olmasına rağmen girişimciliğinin oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Ar-Ge faaliyetlerinin özel sektör ve kamu olarak ayrılmadan birlikte değerlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Çalış, Türkiye'nin son yıllarda ciddi atılımlar yaptığını, bunları çok anlamlı bulduğunu ve iyimser olunması gerektiğini; fakat yetersiz olduğunun da göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Konya'ın Araştırmacı İhtiyacı

Konya'nın araştırmacı ihtiyacının dünya ve Türkiye ölçeğinde daha fazla olması gerektiğini vurgulayan Çalış; "Yaklaşık olarak Konya'nın en az 13 bin civarında araştırmacıya ihtiyacı var."dedi.

Soru ve cevaplarla tamamlanan program sonunda Prof. Dr. Şaban Çalış'a günün anısına TYB Konya Şubesi yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Oktay Sarı katılım plâketi takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.