Vefatından 10 yıl sonra Ali Kemal Belviranlı konseri

Vefatından 10 yıl sonra Ali Kemal Belviranlı konseri

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi vefatının 10. sene-i devriyesinde Dr. Ali Kemal Belviranlı'yı onun bestesi olan ilahilerle anacak. 11 Ekim Cuma akşamı...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi vefatının 10. sene-i devriyesinde Dr. Ali Kemal Belviranlı'yı onun bestesi olan ilahilerle anacak. 11 Ekim Cuma akşamı saat 20'de Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek programda rahmetli Belviranlı'yı yeğeni ve Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcı Ömer Faruk Belviranlı anlatacak; ardından 'Eserleri ile Dr. Ali Kemal Belviranlı' konseri gerçekleşcek. TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu, Konya'nın, kültür ve sanatın membaı olduğunu kaydederek, "10 yıl önce aramızdan ayrılan Klâsik Türk ve Tasavvuf Mûsikisi'nde önemli eserler ortaya koyan, insan-ı kamil, hafız, Dr. Ali Kemal Belviranlı'yı onun bestesi ilahilerle anıyoruz. TYB olarak bir yandan yaşayan kültür ve sanat adamlarımıza vefa gösterirken, diğer yandan da aramızdan ayrılan değerlerimizi anarak, onların hizmetlerini yaşatma çabasına katkıda bulunuyoruz. 11 Ekim Cuma akşamı saat 20'de Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek programımıza rahmetlinin bütün muhibbanlarını ve musıkişinas insanlarımızı bekliyoruz" dedi.

ALİ KEMAL BELVİRANLI KİMDİR?

1923'te Konya'da doğan Ali Kemal Belviranlı, hafızlığını Esad Erbili el-Halidi halifelerinden babası Kaşıkçızade İsmail Hakkı Efendi ve Kadiri Şeyhi Ali Efendi'den tamamladığında 11 yaşındaydı. İslami ilimlerin yanında Arapça ve Farsça tahsil etti. 1933'te Kapu Camii'nde başhafız Ali Ulvi Kurucu ve Nuri Pişkin ile birlikte mukabele okudu. 1944'te Konya Lisesi'ni başarıyla bitiren Ali Kemal Belviranlı, aynı yıl girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1949'da mezun oldu. İngiltere'de dahiliye alanında uzmanlık eğitimi alan Belviranlı dahiliye uzmanı tıp doktoru olarak uzun yıllar Konya'da mesleğini icra etti. İstanbul'da bulunduğu yıllarda musiki, edebiyat, hat, kıraat ve edebiyat alanlarında kendisini geliştirdi. Daha öğrencilik yıllarından itibaren Osmanlı bakiyesi büyük şahsiyetlerle tanışmıştı. Gümüşhanevi Dergahı olarak bilinen silsilenin büyükleri Hasib Serezî, Abdülaziz Bekkine ve Mehmed Zahid Kotku, meşayihden bir süre şahsi tıbbi hizmetinde de bulunduğu Mahmud Sami Ramazanoğlu, Ali Öztaylan, Alasonyalı Hacı Cemal Öğüt ; Ladikli Ahmed Ağa ve son yıllarında büyük bir muhabbetle bağlandığı Muhammed Nazım Kıbrısi el-Haqqani ; ulemadan Hacıveyiszade Mustafa Efendi; Ömer Nasuhi Bilmen, Bekir Haki, Hasan Basri Çantay, A. Şeref Güzelyazıcı, Ahmed Tahir, Hüsrev Efendi ve Ömer Kirazoğlu gibi meclislerine devam ettiği ve sohbet ettiği şahsiyetlerin önde gelenleridir. Hâmid Aytaç ve Halim Özyazıcı hat sanatıyla irtibatını kuran üstadlardır. 1951-53 yılları arasında 24 sayılık bir hacme ulaşan "İslam'ın Nuru" mecmuasını çıkardı. Dergi, teknik kalitesi ve muhtevasıyla da göz alan, gönül çelen bir yayın organıydı. 17 Ağustos 1999 depremine kadar uzunca bir süre Yalova'da yaşayan ve son eseri Beyanu'l-Hakk kitabını hazırlayan Ali Kemal Belviranlı deprem sonrasında baba toprağı Konya'ya dönmüştü. 14 Eylül 2003'te son yıllarda yakalandığı rahatsızlığı nedeniyle yattığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat etti. Konya Hacıfettah kabristanındaki istirahatgahında sırlandı. Zengin bir kütüphanesi ve hat koleksiyonu olan Ali Kemal Belviranlı Osmanlı bakiyyesi zarif bir sufi ve bir insan-ı kamil olarak yaşadı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.