Yazar - Siyasetçi Mehmet Turgut Vefat etti

Yazar - Siyasetçi Mehmet Turgut Vefat etti

Eski Sanayi bakanlarından Mehmet Turgut için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene siyaset dünyasından bazı isimler de katıldı. Mehmet Turgut...

A+A-

Eski Sanayi bakanlarından Mehmet Turgut için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene siyaset dünyasından bazı isimler de katıldı. Mehmet Turgut kimdir

Törene, Turgut'un ailesi, yakınları, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek'in yanı sıra Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Necati Çetinkaya, Abdülkadir Aksu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sabahattin Çakmakoğlu ile eski bürokrat ve milletvekilleri katıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, cenaze namazının ardından gazetecilerin kendisine soru yöneltmek istemesi üzerine Turgut'un vefatı dışında herhangi bir konuda yorum yapmak istemediğini ifade etti.

Arınç, bu konudaki soruya karşılık da Mehmet Turgut'un "düz bir siyaset adamı" olduğunu, ülkeye çok yararlı hizmetleri bulunduğu söyledi.

Bülent Arınç, "Meclis başkanlığım dönemimde hep gelirdi, görüşürdük. Kitapları vardı. Güzel bir geçmiş bırakarak rahmete kavuştu, Allah rahmet eylesin" dedi.

Turgut cenazesi, Gölbaşı ilçe mezarlığında toprağa verilecek.

ÜLKE KALKINMASINA YÖNELİK ESERLER KALEME ALAN TURGUT, 6 BİN KİTAP VE DERGİYİ KİLİS ÜNİVERSİTESİNE BAĞIŞLADI

Çeşitli dönemlerde sanayi bakanlığı görevinde bulunan ve dün 80 yaşında hayatını kaybeden Mehmet Turgut'un adı, doğum yeri olan Kilis'te bir caddeye verilecek.

Turgut, Kilis 7 Aralık Üniversitesine yaklaşık 6 bin cilt kitap ve dergi bağışladı.

Kalkınmada yerli sanayinin önünü açmak ve öncelik tanımak gerektiğine inanan Turgut'un, Taşkent'e Doğru Rusya Notları, Osmanlı'da Devlet Ekonomi ve Batılılaşmadaki Yanlışlıklar, Siyasetten Kesitler, Siyasetten Portreler, TÜSİAD Raporları ve Türkiye Ekonomisi, Türkiye Gerçeği ve Bask Modeli, GAP'ın Sahipleri, Hatıra Nev'inden Notlar,Türkiye Nasıl Kalkınır gibi eserleri bulunuyor.

-ÖZGEÇMİŞ-

Mehmet Turgut, 1929 yılında o tarihte Gaziantep'in ilçesi konumunda olan Kilis'te doğdu. İlköğretimini Kilis'teki Kemaliye İlkokulunda tamamladı. Ortaokulu, Kilis Ortaokulunda, liseyi Diyarbakır ve Yozgat liselerinde devlet bursu kazanarak okuyan Turgut, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünü, Sümerbank bursuyla bitirdi.

Mecburi hizmet yüklenerek önce Sümerbank Mensucat Fabrikasında, daha sonra da Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı. 1961 yılında Adalet Partisi'nin kurucusu ve Genel Başkan Yardımcısı olarak politikaya girdi. 12 dönem Afyonkarahisar milletvekili olarak seçildi, 13 ve 14. Dönem Bursa Milletvekilliği yaptı.

Milletvekilliği döneminde Suat Hayri Ürgüplü Kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı (1964-1965), Süleyman Demirel Kabinesinde Sanayi Bakanı (1965-1969), olarak görevlerde bulundu. 1977 yılında politikadan ayrıldı. Daha sonra Bülent Ulusu Kabinesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı(1981-1983) yaptı.

Bazı yönetim kurulu başkanlıklarının yanında Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak (1987-1990) da çalıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.