Türkiye Yazarlar Birliği’nden Açıklama

Türkiye Yazarlar Birliği’nden Açıklama

Ülkemizde internet kullanımı hayatımıza girdiğinden beri başta kamu hizmetleri ve bilgiye ulaşım olmak üzere birçok kolaylıklar getirdi. Genç yaşlı...

A+A-

Ülkemizde internet kullanımı hayatımıza girdiğinden beri başta kamu hizmetleri ve bilgiye ulaşım olmak üzere birçok kolaylıklar getirdi.

Genç yaşlı hemen hemen herkesin etkin bir şekilde kullandığı internet sağladığı bu kolaylıklarının yanında sosyal medya sorununu da beraberinde getirdi.

Özellikle son günlerde; aralarında husumet bulunan ya da  düşüncelerini beğenmediği kişilere karşı giderek dozunu artıran, küfür, beddua, tehdit, şantaj, hakaret ve aşağılayıcı nitelikteki mesajlar ülkemizin gündemini belirlemeye başladı.

Sosyal medyayı fütursuzca kullananlar ne yazık ki manevi, kültürel ve toplumsal değerlerimizi de hızla aşındırmakta, insanın insana olan sınır ve ölçülerini ortadan kaldırmaktadır.

Tanıdığı ya da tanımadığı kişilerin, hayatının hiçbir döneminde ilişkide olmadığı kurumların ve yöneticilerinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici mesajları yazanların, yayanların bu davranışları kesinlikle ifade özgürlüğü ile ifade edilemez.

Kendi hesaplarından yada bu amaçla oluşturdukları sahte hesaplarla kural tanımaksızın saldıran  tekil kişilerin yanı sıra “Paralı tuştan asker” trollerin hesapları kesinlikle askıya alınmalı, hukuk kuralları içinde gerekli cezalara çarptırılmalı, onları görevlendirenlerde kamuoyuna açıklanmalıdır.

Sosyal medyanın sanal ve sahte dünyasından her kim ya da kimler tarafından kime yapılıyorsa yapılsın “bizden”, “ondan” ayrımı yapılmaksızın bu işe kesinlikle bir çözüm bulunmalı, hukuki, cezai müeyyideler acilen işletilmelidir. 03.07.2020

Türkiye Yazarlar Birliği

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.